بررسی توزیع های OpenJDK

از آن جا که OpenJDK یک پروژه متن باز است توزیع های متعددی از آن وجود دارد که شرکت های مختلف بنا به سیاست های خود اقدام به عرضه آن ها نموده اند. شرکت Oracle هم در کنار JDK تحت لایسنس غیر آزاد خود همواره نسخه ای از OpenJDK را عرضه می کند. سال گذشته شرکت Oracle تغییراتی را در شیوه انتشار OpenJDK و لایسنس Oracle JDK انجام داد. بدین شکل که:

۱) نسخه جدیدی از OpenJDK به عنوان مرجع اصلی پروژه JDK، هر شش ماه یک بار منتشر خواهد شد.

۲) نسخه های با پشتیبانی بلند مدت تنها برای Oracle JDK عرضه خواهد شد که نیازمند داشتن اشتراک است.

۳)‌ استفاده از Oracle JDK به صورت رایگان، برای مصارفی غیر از توسعه مجاز نیست.

۴) نسخه های OpenJDK پس از گذشت شش ماه منقضی شده و هیچ به روز رسانی ای دریافت نمی کنند.

در نتیجه از این به بعد اوراکل هیچ گزینه آزاد و رایگانی برای استفاده از جاوا در Production به صورت بلند مدت، عرضه نخواهد کرد.

اینجاست که سایر توزیع های OpenJDK به کمک توسعه دهندگان جاوا در دنیای آزاد می آیند. در ادامه چند مورد از آن ها را معرفی می کنیم:

۱) Red Hat OpenJDK: شرکت Red Hat یکی از راهبران پروژه OpenJDKست و اخیرا هدایت پروژه OpenJDK 8 و 11 را بر عهده گرفته است. این شرکت نسخه هایش را هم برای توزیع های لینوکس خود و هم ویندوز منتشر می کند. برای نصب در یکی از توزیع های RHEL، CentOS یا Fedora کافی است از طریق مدیر بسته yum یا dnf آن را نصب کنید:

yum install java-11-openjdk

۲) توزیع های لینوکس: در توزیع های لینوکس به واسطه وجود سیستم مدیریت بسته (Package Manager) بسیاری از ابزارها به صورت رسمی بسته بندی و ارائه می شوند. OpenJDK هم از این قاعده مستثنی نیست و به صورت بسته وجود دارد و بنابراین در هر توزیع لینوکسی به راحتی قابل نصب و بروزرسانی است.

۳) AdoptOpenJDK: تلاشی است برای انتشار OpenJDK به صورت کاملا آزاد و فارغ از محدودیت هایی که انتشار تحت نام شرکت ها ایجاد می کند. AdoptOpenJDK نسخه های گوناگونی عرضه می کند. از جمله آن ها می توان به نسخه ای با ماشین مجازی Openj9 اشاره کرد که باعث تغییر چشمگیری در مصرف حافظه هنگام اجرای برنامه ها می شود.

۴) Zulu: شرکت Azul که توسط گروهی از کارکنان سابق شرکت Sun اداره می شود سالیان زیادی است که OpenJDK را به صورت رایگان و اشتراکی عرضه و پشتیبانی امنیتی می کند. پس از جدا شدن OpenJFX از OpenJDK این شرکت هنوز نسخه ای ارائه می کند که شامل OpenJFXست.

۵) Amazon Corretto: توزیع شرکت آمازون با نام Corretto است که نسخه های با پشتیبانی بلند مدت OpenJDK را به رایگان در اختیار عموم قرار می دهد.

۶) IBM Java SDK: این شرکت که ید طولایی در توسعه OpenJDK دارد نسخه های خود را با نام Java SDK عرضه می کند.

۷) JetBrains Runtime: ناشر IDEهای معروف این نسخه را که دارای اصلاحاتی است، برای استفاده در محصولات خود عرضه و توصیه می کند.

از مدیر

یک علاقه مند به لینوکس، جاوا و نرم افزارهای آزاد

گفتگو کنید

1 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *