راهنمای شروع کار با Spring Boot

مطالب زیادی در وب فارسی در مورد Spring Boot یافت می شوند ولی کمتر به نحوه استارت زدن یک پروژه به خصوص برای افراد مبتدی پرداخته شده است. در این مطلب به نحوه شروع کار و ساختن یک پروژه Spring Boot با Spring Initializer می پردازیم.

Spring فریمورکی غنی در دنیای جاواست که در زمینه های زیادی زیادی مانند Web، Security، Rest، JPA گسترش پیدا کرده است. Spring Boot فریمورکی بر فریمورک Spring است که با خودکار کردن پیکربندی ها و حذف پیکربندی با فایل های xml، استفاده از Spring را بسیار ساده تر کرده است. به طوری که شما می توانید با نوشتن چند کلاس جاوا و بدون نیاز با سر و کله زدن با web.xml یک برنامه وب تمام عیار راه بیندازید!

توسعه دهندگان Spring سرویسی به نام Spring Initializer را برای ساختن پروژه های Springی ارائه کرده اند. برای شروع کافی است به آدرس https://start.spring.io رفته و پس از انتخاب نام پروژه و وابستگی های مورد نیاز، نسخه اولیه پروژه خود را دانلود کنید.

معمولا نیازی به تغییر مقادیر پیش فرض نیست و تنها وابستگی ها و نام ها نیاز به تغییر دارند. اولین انتخاب بین Build Systemهای Maven و Gradle است. سپس از بین زبان های جاوا،‌کاتلین و Groovy یکی باید انتخاب شوند. نسخه Spring Boot که بهترین انتخاب آخرین نسخه سری ۲ است. گروه و Artifact که نام گروه و پروژه شما در Maven هستند. اگر روی گزینه More Options کلیک کنید انتخاب های بیشتری از جمله برای شیوه بسته بندی پروژه و نسخه جاوا خواهید داشت. مهمترین قسمت انتخاب وابستگی هاست. به طور مثال برای یه برنامه وب ساده اینها حداقل انتخاب ها هستند: Web، Thymeleaf، Security و JPA

پس از پایان روی دکمه Generate کلیک کنید. فایل زیپی دانلود می شود که حاوی پروژه شماست. آن را استخراج کنید.

برای کار روی پروژه به یک IDE مانند Idea، NetBeans یا Eclipse دارید. ماIntellij Idea Community را توصیه می کنیم. پس از باز کردن Idea، گزینه Open را انتخاب و پوشه اصلی پروژه خود را به آن بدهید. فرایند Index کردن و دانلود وابستگی های پروژه ممکن است چند دقیقه طول بکشد. پس از می توانید روی پروژه کار کنید.

از مدیر

یک علاقه مند به لینوکس، جاوا و نرم افزارهای آزاد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *